Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » X. Řezbářský memoriál Aloise Petruse 2020 – muzikantské lavičky

X. Řezbářský memoriál Aloise Petruse 2020 – muzikantské lavičky

19. 8. 2020

Alois Petrus byl řezbář, který žil v letech 1945–1968 ve Svitavách. Ve 30. letech dvacátého století proslul jako autor bohatě zdobeného vyřezávaného nábytku a loutkových divadel, které se vyvážely do celého světa. Po roce 1945 již vyřezával především menší solitéry – stolní soupravy, kazety, tabla apod. 
Termín: pondělí 31. 8. – sobota 5. 9 2020
Místo: Městské muzeum a galerie ve Svitavách – zahrada 

Před deseti lety se poprvé zrodila ve Svitavách myšlenka vyvést výtvarné umění do venkovního prostředí. Abychom jej mohli potkávat nejen v muzeu a galerii, ale jen tak mimoděk na procházkách městem. Naši předkové to dělali již dávno a krášlili své obce různými sochami. A tak dnes při toulkách po Svitavách narazíte nejen na dřevěné sochy v místech, kde byste je nečekali, ale také na galerii obrazů „Venkovka“ různých autorů, „Živou zeď“ s autorskými výstavami a texty či zeď „Klicperka“, zachycující na keramických reliéfech historii našeho města. 

Záměrem výtvarného setkání Memoriálu Aloise Petruse je sochařům umožnit pracovat na rozměrnějších výtvarných artefaktech v oblíbeném materiálu – dřevu. V průběhu memoriálu dochází k setkávání řezbářů s mládeží a diskuzím ohledně řezbářského řemesla a jeho využití v praxi. Výsledek memoriálu v podobě velkorozměrných soch zůstává ve městě a kultivují venkovní prostor. 

Obsahové zaměření řezbářského plenéru se každý rok mění. V letošním roce jsme vybrali téma, které propojí umění s praktickým využitím – „Muzikantské Lavičky“. Vznikat budou na muzejní zahradě. Jako každý rok budete mít možnost sledovat řezbáře při práci a v některé dny v podvečer si posedět na koncertech s občerstvením v místě konání plenéru. V průběhu řezbářského plenéru vznikne pět nových uměleckých laviček, které budou v budoucnu součástí upraveného náměstíčka vedle Ottendorferova domu. 

Letos do Svitav přijedou s řezbářským nářadím Petr Steffan z Městečka Trnávky, Jaromír Dubský z Havlíčkova Brodu, František Moravec z Březové nad Svitavou, František Malý ze Sebranic a Wit Pichurski z Opole. Sochy budou věnovány muzikantům, kteří ovlivnili v minulosti svitavský kulturní život a už nejsou mezi námi. Josefu Vaškovi (Točkolotoč), Jiřímu Břeňkovi (Čechomor), Ladislavu Plívovi (Povijan), Mario Kučerovi (Fialový expres) a Jiřímu Michálkovi (Čechomor).

Přijďte se podívat, jak vzniká taková plastika – lavička, jak se v průběhu týdne proměňuje. Městu Svitavy zastoupenému jeho starostou předají jednotliví řezbáři své sochy v sobotu 5. září v 17 hodin odpoledne.

Doprovodné akce memoriálu: 
Po / 31. 8. / 18:00 / městské muzeum a galerie – zahrada 
MiRage Svitavy
Svitavská kapela se realizuje na cover skladbách v přearanžovaném kabátu, repertoár zaměřen pop-rock, blues.

St / 2. 9. /15:00–18:00 / městské muzeum a galerie – zahrada
Staň se řezbářem
Tvořivá dětská dílnička na muzejní zahradě – v rámci X. řezbářského memoriálu Aloise Petruse.

St / 2. 9. / 18:00 / městské muzeum a galerie – zahrada
Alfasrnec
Koncert brněnské kapely hrající kombinaci macho-folku s prvky femin-folku

So / 5. 9. / 17:00 / městské muzeum a galerie – zahrada
Vernisáž Řezbářského memoriálu A. Petruse
Představení řezbářů a předání vzniklých soch starostovi města Svitavy

Hynek Stříteský, ředitel muzea