Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » NA SVITAVSKÉM NÁMĚSTÍ BUDE MOŽNÉ PARKOVAT ZDARMA

NA SVITAVSKÉM NÁMĚSTÍ BUDE MOŽNÉ PARKOVAT ZDARMA

23. 12. 2022

Modernizace parkování na svitavském náměstí dospěla ke svému cíli. Lidé si budou moci vyřídit rychlý nákup či jiné záležitosti, bez nutnosti platit parkovné.

Ve Svitavách se nachází tři lokality, které je možné využít ke stání motorového vozidla pouze po zaplacení sjednaného parkovného. Jedná se o parkovací místa u nemocnice a dále o parkovací místa na/u náměstí Míru, které čekají od roku 2023 novinky.

Tou nevětší je možnost zaparkovat v této lokalitě zdarma, a to po dobu 30 minut. Pokud si tedy lidé budou potřebovat vybrat peníze v bankomatu, udělat si rychlý nákup nebo si třeba vyzvednout léky v lékárně, nemusí nově řešit žádnou platbu a jít si rovnou vyřídit potřebné záležitosti.

Od 1. ledna se navíc mění doba, ve které je nutné za stání na náměstí platit, nově je tato povinnost v pracovní dny od 8:00 do 17:00 hodin. „Zkrátili jsme dobu placeného parkování o hodinu. Ještě minulý rok bylo nutné platit od sedmi hodin ranních, teď jsme posunuli parkovné až od osmi hodin. Rodiče, kteří vezou děti do školy a chtějí si třeba rychle koupit něco v pekárně, tak nebudou mít s placením žádné starosti. Stejně jako lidé, kteří na náměstí bydlí a odjíždí ráno do práce. Pokud přijedou ve všední den z práce odpoledne po páté hodině a další ráno před osmou odjedou, platit parkovné vůbec nemusí. Naším cílem je především dostat z náměstí vozidla, která tam zabírají parkovací místo po celý den bez platby parkovného,“ vysvětluje hlavní záměr změn starosta David Šimek.

Stejně jako v roce 2022 zůstává bezplatné parkování v sobotu, v neděli a ve dnech státem uznaného svátku.

Oproti dřívějšímu nařízení, mohou nově uživatelé vozidel s označením O7 (vozidlo přepravující osobu těžce zdravotně postiženou) a O2 (vozidla řízené osobou sluchově postiženou) parkovat zdarma na vyhrazených místech pro vozíčkáře označených kresleným piktogramem a dopravní značkou IP12 „Vyhrazené parkoviště“ (v tomto případě musí být parkovací průkaz umístěn za předním sklem motorového vozidla).

„Pokud k platbě parkovného využijí lidé parkovací automat, od ledna nemusí s lístkem chodit zpět k vozidlu a umisťovat ho za okno. To je také příjemný benefit,“ doplnil další novinku Šimek.