Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » CHYSTÁ SE PROMĚNA AREÁLU CIHELNA

CHYSTÁ SE PROMĚNA AREÁLU CIHELNA

24. 1. 2023

Areál Cihelna, který se nachází u výjezdu ze Svitav směrem na Poličku, by v následujících deseti letech měl projít výraznou proměnou. Zajímavé aktivity pro trávení volného času by zde měla najít především mládež. Do 17. února mohou lidé zasílat vedení města své podněty.

V areálu Cihelna je v současné době mj. plochá dráha nebo zázemí Model klubu či Základní kynologické organizace Svitavy. Lidé zde za příznivého počasí mohou využít pumptrack nebo skatepark. A právě zastaralý stav skateparku započal myšlenky o možnostech úprav celého areálu. „Rádi bychom, aby se v budoucnu stala tato část města místem, kde Svitaváci mohou příjemně trávit svůj volný čas. Měly by se v něm nacházet stanoviště, která jsou lákavá pro dnešní mládež, kde si mohou užít neorganizované sportování,“ dodal k plánům místostarosta Pavel Čížek.  Vedení města proto oslovilo společnost Sportovní projekty s.r.o., která se zabývá úpravami obdobných lokalit.

V pondělí 19. prosince přijel veřejnosti prvotní studii osobně představit Ing. arch. Viktor Drobný. V areálu se počítá s mnoha aktivitami, které budou lákavé pro dnešní mládež, ať už se jedná o moderní skatepark, venkovní workoutové hřiště, hřiště na parkour nebo dráhu pro trail, spartan race či pumptrack. Část areálu by mohla být nově vyčleněna pro požární sporty, v místě by mohla stát také tělocvična pro sporty zaměřené na silový a aerobní trénink, kterým doposud „domovský stánek“ chybí.

Studie navíc řeší samotný přístup do areálu. Počítá s vybudování nové příjezdové cesty přímo ze silnice I/34 tak, aby nedocházelo k přetížení ulice Hálkova. Samozřejmostí je vznik parkovacích míst přímo v areálu.

Vzhledem k finanční náročnosti úpravy celého areálu je v plánu postupovat po částech. „Do rekonstrukce půjdeme tzv. salámovou metodou, budeme chtít postupně využít různé dotační tituly, které nám s financováním pomohou. V první fázi se bude muset zbudovat infrastruktura celého prostoru,“ dodal Čížek, který odhaduje, že by se finální podoby mohl areál dočkat do deseti let. Nejbližší plánovanou akcí by mělo být zbudování nového moderního skateparku a vznik sportoviště pro požární sporty.

Do pátku 17. ledna mohou občané zasílat své připomínky a podněty na úpravu areálu radnímu Ondřeji Komůrkovi (ondrej.komurka@svitavy.cz).