Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Poplatek za odpady v roce 2023

Poplatek za odpady v roce 2023

28. 4. 2023

Od ledna roku 2021 platí nový zákon o odpadech, který postupně, až do roku 2029, zdražuje v ČR skládkování komunálního odpadu. Počítá s tím, že od roku 2030 by mělo dojít v podstatě k úplnému zákazu skládkování dále využitelného odpadu. 
Hlavním cílem této novely je, aby skládkování či jiné formy odstranění odpadu byly až posledním, nejméně preferovaným způsobem nakládání s odpadem.

Počínaje rokem 2021 až do roku 2029 bude proto sazba poplatku za ukládání odpadu na skládku u vybraných druhů odpadu pravidelně navyšována, a to až na cca 3,5 násobek!!! Toto roční zvyšování sazby se dotkne využitelných a recyklovatelných odpadů (tedy odpadů, které je možné energeticky využít, biologicky rozložit a recyklovat). Od roku 2030 pak bude jejich skládkování zakázáno úplně - ČR by již v roce 2030 měla umět zrecyklovat 60 % z vyprodukovaného komunálního odpadu. V praxi by to tedy znamenalo postupné dramatické navyšování občanského poplatku za odpad (v roce 2030 například až k 3 000 za osobu na rok!).

Pokud obec dokáže splnit stanovený limit množství uloženého odpadu na skládku za občana a rok, bude moci využít slevu. Díky tomu zaplatí za uložený odpad na skládku do limitu snížený poplatek (sazba za tunu bude ve stejné výši, jako byla v roce 2020). Cokoliv nad daný limit bude ale počítáno v sazbě nové.

Pro představu, v roce 2022 jsme ve Svitavách tento limit přesáhli o více než 30 kilogramů na občana. Vzhledem k faktu, že limit je každým rokem nižší a nižší, nastane situace, že se nadlimitní část bude zvětšovat, a to i v případě, že udržíme ve Svitavách stávající míru třídění. Proto je nutné míru třídění stále zvyšovat. Limity si můžete prohlédnout v přiloženém grafu. 

 

 

Jak z toho ven?

1/ Ačkoliv na tom jsme ve Svitavách s tříděním odpadu v porovnání s ČR relativně dobře, stále to nestačí. Míru třídění je nutné zvýšit.

2/ Ideálním krokem je snížení celkového množství vyprodukovaného odpadu. Inspiraci můžete najít v životním stylu zero waste (nulový odpad), který se, zjednodušeně, řídí body:

  • ZAMÍTNI (Věci, které nepotřebujete, nekupujte / neberte. Od jednorázových plastových výrobků, přes reklamní předměty, po letáky…)
  • ZREDUKUJ (Upřednostňujte kvalitu před kvantitou. Například nekupujte věci, u kterých si říkáte „to se mi může jednou hodit“…)
  • ZNOVU POUŽIJ / ZUŽITKUJ (Kupujte věci, které můžete použít opakovaně, vymyslete pro ně nové využití…)
  • ZRECYKLUJ (Při nákupu myslete také na to, zda jsou výrobky vyrobeny z recyklovatelných materiálů, a konkrétně z jakých...)
  • ZKOMPOSTUJ (Dnes se dá organický odpad kompostovat nejen na zahradách, ale také v domácích vermikompostérech / kompostérech)

Ano, je nereálné myslet si, že všechny kroky lze zavést u všech a najednou. Pokud se ale každý z nás začne alespoň v něčem lehce omezovat, vyzkouší sem tam nějaký z výše uvedených bodů, můžeme dohromady postupně s odpady nakládat opravdu efektivněji. 

 

Co pro snížení odpadu dělá město Svitavy?

1/ Ve městě je rozmístěno 396 kontejnerů určených pro tříděný odpad.

2/ Zavedli jsme adresné třídění plastů, aby lidé z rodinných domů nebo menších bytových domů mohli třídit přímo „ode dveří“. Tím došlo i ke zvýšení kapacity nádob na tříděný odpad pro obyvatele větších bytových domů.

3/ Zaměřili jsme se na podnikatelské subjekty, aby nedocházelo k jejich zneužívání občanského odpadové hospodářství města.

4/ Očipovali jsme nádoby na odpady, abychom díky analýzám mohli v budoucnu efektivněji využívat jejich svoz.

5/ Začínáme s modernizací sběrného dvora, díky které mj. bude možné jasně odlišit odevzdaný občanský odpad od podnikatelského, čímž nebude docházet k navyšování množství obecního občanského odpadu.

6/ Ve městě je rozmístěno celkem 16 zelených velkokapacitních kontejnerů na bioodpad. Do nich můžete odkládat nejen posekanou trávu, listí či odřezané větve, ale také rostlinný biologický odpad z kuchyně, např. slupky ze zeleniny a ovoce (brambory, mrkev, petržel, banán,…), kompostovatelné sáčky od čaje, logr z kafe atd. Rostlinný odpad je nutné vyhazovat vždy BEZ OBALU. Stejně tak do těchto kontejnerů nepatří žádné živočišné zbytky (skořápky od vajíček, zbytky masa, zbytky jídla obsahující maso a živočišné produkty, zbytky ryb a mořských plodů, ani zbytky jídla znehodnocené živočišnými produkty).

7/  Aktivně hledáme koncovku pro nakládání s kuchyňským odpadem (bioplynka, hygienizační jednotka na biologicky rozložitelné odpady aj.).

 

Poplatek v roce 2023

V roce 2022 platilo město Svitavy za svoz odpadu za každého občana společnosti LIKO Svitavy a.s. 852 korun (občanský poplatek za odpad byl stanoven na 828 korun). V roce 2023 přistoupila společnost LIKO k navýšení tohoto poplatku o 108 korun na 960 Kč za občana a rok. Důvody pro zvýšení jsou jednoznačné:

  • nárůst cen za energie
  • nárůst cen za pohonné hmoty 
  • nárůst nákladů na mzdy
  • nárůst provozních nákladů v důsledku inflace

 

Vzhledem k navýšení se proto město Svitavy rozhodlo o polovinu zvednout loňský příspěvek za odpad na každého občana (v roce 2023 je na něj vyčleněno 594 000 Kč).   

Pro rok 2023 je poplatek za komunální odpad stanoven na částku 924 Kč na osobu za kalendářní rok.

Poplatek je nově splatný až do konce září (30. 9. 2023), lhůta pro uhrazení je tedy prodloužena o tři měsíce oproti loňskému roku.

Pokud jste v tíživější finanční situaci, je možné poplatek za jednotlivé členy domácnosti uhradit zvlášť. Díky tomu se rodiny mohou vyhnout jednorázovému vysokému výdaji za celou domácnost.

 

Informace k úhradě poplatku (údaje pro bezhotovostní převod -  číslo účtu, variabilní symbol aj.) lze získat u pracovnic odboru životního prostředí, u  kterých je možné také přímo provést samotnou platbu:
•    Jana Alexová - 461 550 253, jana.alexova@svitavy.cz
•    Lenka Štarmanová – 461 550 254, lenka.starmanova@svitavy.cz
 

Kateřina Kotasová