Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Jak se mají „svitavští světáci“ ve světě… Tomáš Brdíčko

Jak se mají „svitavští světáci“ ve světě… Tomáš Brdíčko

15. 10. 2020

Rubrika Svitavských světáků ve zpravodaji Naše město si našla své příznivce, což nás velmi těší. Skvělý ohlas měl díl s pořadovým číslem 24 ze zářijového vydání s hokejovými nadšenci, bratry a svitavskými rodáky Lubomírem a Tomášem Brdíčkovými.

Tomáši Brdíčkovi, „klukovi“ z nepříliš velkého a nepříliš hokejového města, se podařilo něco, co se opravdu nestává každý den. Už před 16 lety začal s trénováním a postupně získal trenérské licence. Trénoval v Černošicích, Opavě, německých klubech i v Rakousku. Od srpna je jeho působištěm Nordic Hockey Academy v norském Skienu.

Tomáši, jak se máte v Norsku?
„Už jsem tu deset týdnů… Čas letí, pořád je co dělat, ale jinak se mám dobře.“
Vzpomenete si, co jste dělal hned po příletu?
„Byl jsem domluvený se šéfem programu, že mě vyzvedne na letišti v Oslu. Asi na půlce cesty do Skienu, kde má Nordic Hockey Academy základnu, jsme se zastavili na oběd. Už přesně nevím, jak se to místo jmenovalo. Byl krásný slunečný den. Seděli jsme na terase u vody a dal jsem si lososový krém jako polévku a chleba s máslem a krevetami. To je jeden z norských typických obědů, teplé jídlo mají až k večeři.“
Jaké je aktuálně v Norsku počasí?
„Kromě pár deštivých a chladnějších dnů je zatím pořád hezky a překvapivě slunečno…i teď třeba . I místní kluci říkali, že je to tu neobvyklé. Pořádná zima by měla začít někdy začátkem prosince a měla by trvat do konce února.“
Kde bydlíte?
„Bydlím společně s druhým trenérem z Finska v takzvaném Hockey housu, dokonce společně s některými hráči. Je to komplex malých bytovek, který dalo k dispozici město Skien pro tento projekt. Každý den máme společnou večeři, ostatní jídlo si řeším sám.“
Zvládáte roli „muže v domácnosti“?
„Celkem v pohodě. Jsem soběstačný v těchto věcech, není to pro mě nic nového.:-)“
Trénujete osmnáctileté a jedenadvacetileté, jaké to jsou party?
„Přesně tak, trénuju dva týmy U18 a U21, které jsou v programu akademie. Hráči pocházejí z různých zemí a klubů, takže mají všichni trochu jiné návyky a my se snažíme zvláště u hráčů, kteří jsou v programu noví, budovat nové zvyklosti po lidské i po sportovní stránce. Hodně s hráči pracujeme i po mentální stránce. Takže kromě ledu a suché přípravy mají také video a mentální trénink. Samozřejmě musejí také dobře prospívat ve škole.“


Máte už své oblíbence?:-)
„Neřekl bych, že bych kdy měl nějaké oblíbence. Ale mám rád typy hráčů, kteří na sobě tvrdě pracují, chtějí se zlepšovat a vyvíjet po sportovní i lidské stránce a jsou dobře koučovatelní.“
Jsou Vaši svěřenci šikovní, nadšení pro hokej?
„Celkově ano, což je pro nás pro kouče důležité. Samozřejmě jsou tady i jedinci, kteří potřebují více „postrčit“ než jiní, ale to je normální. My se pak u nich soustředíme na určité oblasti, které musejí zlepšit, ať už je to v individuálních nebo v týmových činnostech.“
Co obnáší příprava na ledě?
„Tréninky na ledu plánujeme na základě zápasů. Pokud se hraje například v úterý, tak tréninkový mikrocyklus vypadá jinak, než když se hraje o víkendu. Většinou je to tak, že na začátku týdne se věnujeme návykům a objemu, uprostřed týdne přecházíme třeba na založení útoku a transition, což jsou přechody mezi útokem a obranou a obráceně, a ke konci týdne taktické věci, jakými jsou oslabení a přesilovky. Ráno mají hráči ještě tréninky založené jen na takzvané skills: bruslení, techniku hole, střelbu…“
Jak vypadá příprava mimo led?
„Donedávna jsme hráčům koncipovali suchou přípravu my trenéři. Od října dostali individuální program, který musejí sami odmakat v místní posilovně. Jde především o trénink s volnými vahami a hokejová specifická cvičení. Bicepsy na pláž na léto ale v tomto programu rozhodně nejsou. Kluci chodí také na organizované lekce spinningu, absolvují perfektní a velmi náročný trénink s místním trenérem amerického fotbalu, který se mi obzvlášť líbí.“


Udělal jste si čas na nějaké výlety?
„Ano, v srpnu, když se ještě nekonala soutěž, jsme měli čas a možnost podívat se po okolí a navštívili jsme pár moc hezkých míst v oblasti Telemark. Rybářské městečko Kragerø se mi obzvlášť líbilo a také výlet na lodi s grilovačkou na ostrově, kde má místní prezident klubu svůj letní dům.“
Jak se na životě v akademii podepisuje pandemie koronaviru?
„Samozřejmě jako všude musíme všichni dodržovat hygienická opatření, jak na cestách na venkovní zápasy, tak tady „doma“. Zrovna před dvěma týdny se museli hráči z kategorie U21 nechat na covid testovat, a to hned dvakrát, protože po návratu ze zápasu s Manglerud, který se nachází v jedné části Osla, se zjistilo, že jeden hráč Manglerud byl den po zápase pozitivně testován. Mně to také neminulo, ale naštěstí byly všechny testy negativní a my můžeme pokračovat. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet dál. Ale roušky tady nosit nemusíme.“
Tomáši, ať se daří i nadále! Petra Soukupová