Úvod » O městě » Aktuálně » Novinky » Jak na třídění plastů?

Jak na třídění plastů?

23. 6. 2022

37,8 kilogramu – tolik plastu vytřídí v průměru jedna česká domácnost za 365 dní. 

Historie plastů jako materiálu není delší než dvě stě let. Plast je materiál, který se uplatňuje téměř ve všech oblastech lidské činnosti. V mnoha ohledech je už jen stěží nahraditelný a jeho spotřeba neustále roste. V České republice se plasty třídí do žlutých kontejnerů či pytlů na separovaný odpad. A co všechno do nich můžeme vyhodit nám napoví samolepka, která je umístěna na každé nádobě na třídění odpadu. 

 

Proč plasty recyklovat?

Plasty se vyrábějí z ropy. A jak jistě všichni víme, zásoby této suroviny, stejně jako dalších přírodních zdrojů, jsou omezené. Třídění a recyklace plastů je tedy rozhodně na místě. Nejčastěji z vytříděných plastů vzniká tzv. regranulát, který má podobu malých peciček a je již vstupní surovinou pro výrobu nových plastových výrobků. Na regranulát se zpracovávají hlavně fólie a obaly od potravin. Recyklované plasty najdete ve většině nových plastových výrobků. Pěnový polystyren se pro změnu zpracovává do izolačních tvárnic a tepelných izolací. Ze směsných plastů se pak vyrábějí například ploty, zatravňovací dlažba, zahradní kompostéry nebo protihlukové zábrany. Z vytříděných PET lahví se vyrábějí nové PET lahve nebo technická a textilní vlákna, která se pak používají pro výrobu koberců nebo oděvů. Například z pouhých 50 PET lahví lze vyrobit jednu fleecovou bundu. 
Tříděním a recyklací plastů tedy šetříme energii i neobnovitelné přírodní zdroje (konkrétně ropu). Ročně pak díky třídění a recyklaci obalových odpadů společně ušetříme 29 km2 přírody.

 

Jak plasty třídit?
Při třídění odpadu bychom se měli vždy řídit informacemi uvedenými na samolepkách na sběrných nádobách (obce mohou mít totiž různá specifika nakládání s odpadem). Pomoci nám mohou také symboly na konkrétním výrobku. Ne všechny obaly, ve kterých se nachází plast, totiž patří do žlutého kontejneru. 
 

Co patří do žlutých kontejnerů
•    plastové obaly od nápojů: PET láhve, láhve od mlék, sirupů a džusů, láhve od piva či vína apod.
•    kelímky od jogurtů, smetany a jiných mléčných výrobků, vaničky, nápojové kelímky apod.
•    obaly od hygienických potřeb a drogistického zboží
•    plastové pytle, sáčky, igelitové tašky, potravinové fólie, bublinkové fólie apod.
•    polystyrenové výplně (slouží k ochraně produktů např. v krabicích – díly, sypké výplně) 

Co nepatří do žlutého kontejneru
•    obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek
•    podlahové krytiny (linoleum a PVC) či novodurové trubky
•    celofán
•    stavební polystyren

 

Přehled recyklačních symbolů (zdroj samosebou.cz):

 

Celý díl seriálu naleznete v příloze.

Kateřina Kotasová