Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » JAK DOPADL VÝZKUM O VĚTRNÝCH ELEKTRÁRNÁCH NA SVITAVSKU 

JAK DOPADL VÝZKUM O VĚTRNÝCH ELEKTRÁRNÁCH NA SVITAVSKU 

23. 1. 2024

Zjištěná celková míra souhlasu obyvatel s potenciální výstavbou větrných elektráren na Svitavsku dosahuje téměř 60 %. Nejvyšší je v obcích, v jejichž blízkosti se již větrné elektrárny nachází. Výzkum probíhal v listopadu ve městě Svitavy a 10 okolních obcích na vzorku 579 respondentů starších 18 let.

Od 10. do 30. listopadu 2023 uskutečnil Ústav geoniky Akademie věd ČR nezávislý reprezentativní výzkum veřejného mínění na Svitavsku. Jeho cílem bylo zmapovat postoje obyvatel k otázce využívání větrných elektráren v kontextu energetické bezpečnosti, analyzovat rozdíly ve vnímání pozitivních a negativních dopadů větrných elektráren na životní prostředí a kvalitu života mezi různými skupinami obyvatel a zjistit míru lokální akceptace potenciálních projektů větrných elektráren v daném území. Vedením výzkumu byl pověřen RNDr. Bohumil Frantál, Ph.D., vedoucí vědecký pracovník ústavu, který má s výzkumy v této oblasti bohaté zkušenosti.

Výzkum byl realizován formou dotazníkového šetření provedeného přímým dotazováním v terénu a v domácnostech respondentů za pomoci vyškolených tazatelů. Cílovou skupinou výzkumu byli obyvatelé vymezeného zájmového území, specificky fyzické osoby starší 18 let s trvalým bydlištěm ve vybraných obcích, které jsou oprávněny volit. 

Výběr respondentů byl založen na tzv. kvótním výběru, kdy byli respondenti do vzorku vybíráni na základě zvolených kontrolních znaků (kvót) zahrnujících místo bydliště a základní sociodemografické charakteristiky (pohlaví, věk, vzdělání) tak, aby struktura výběrového souboru odpovídala podle kvótních znaků struktuře cílové populace. Výhodou reprezentativního výzkumu je především fakt, že umožňuje výsledky detailně kvantifikovat a následně zobecnit na celou obec.
Výběrový soubor obsáhnul celkem 579 respondentů, což je pro dané území dostačující množství, kdy statistická chyba dosahuje maximálně +/- 4,2 %.

 

Výsledky výzkumu

Výzkum ukázal, že velká většina (86 %) dotázaných vnímá důležitost energetické bezpečnosti a nezávislosti České republiky a 71 % souhlasí s tím, že větrné elektrárny mohou významně přispět k energetické nezávislosti našeho státu. 

V souhrnu by 59 % respondentů souhlasilo s výstavbou větrných elektráren na území vlastní obce, pokud by tím jejich obec získala finanční příjem pro svůj rozvoj a téměř dvě třetiny (62 %) by souhlasily s projektem výstavby na území okolních obcí, pokud by tím i jejich obec získala nějaký finanční příjem. Necelá čtvrtina (23 %) respondentů by s výstavbou v katastru vlastní obce nesouhlasila a necelá pětina (18 %) zastává neutrální postoj. S výstavbou v katastru okolních obcí by nesouhlasilo pouze 16 % dotázaných a necelá čtvrtina (22 %) zastává neutrální postoj. 

Jako hlavní motivační faktory souhlasu s projekty se ukázaly být vnímání přínosu větrných elektráren pro ochranu klimatu, přispívání k energetické nezávislosti a finanční příjem do rozpočtu obcí. Naopak hlavními důvody, proč by část dotázaných s projekty nesouhlasila, je vnímání negativního vlivu elektráren na krajinu a obavy z hluku. 

Ve všech zkoumaných obcích byl podíl obyvatel, kteří by souhlasili s výstavbou větrných elektráren vyšší než podíl těch, kteří by s ní nesouhlasili. Významně vyšší míra akceptace projektů (přesahující 70 %) se projevila v obcích, v jejichž blízkosti se již větrné elektrárny nachází. V této souvislosti lze mluvit o tzv. efektu familiarizace, kdy díky dlouholeté osobní zkušenosti obyvatel s větrnými elektrárnami v blízkém okolí dochází k odbourávání původních obav z možných negativních dopadů, zvyknutí si na elektrárny jako na běžnou součást okolní krajiny a vnímání spíše jejich pozitivních přínosů.   

Zastupitelé města Svitavy budou celou zprávu k provedenému výzkumu a další postup v této záležitosti probírat na svém zasedání v pondělí 29. ledna. „Vzhledem k tomu, že veřejnost z případné výstavby očekává nějaký finanční bonus, rád bych vytvořil pracovní skupinu složenou ze všech zástupců politických subjektů zastupitelstva, která by jednala s potenciálními dodavateli o podmínkách možné spolupráce. Dokud nebude konkrétní nabídka na stole, zastupitelstvo v této věci rozhodovat určitě nebude,“ doplnil k postupu Svitav starosta David Šimek.
 

Celou výzkumnou zprávu najdete v příloze.

 

Kateřina Kotasová