Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » SVITAVY ČEKAJÍ VELKOLEPÉ OSLAVY

SVITAVY ČEKAJÍ VELKOLEPÉ OSLAVY

16. 9. 2022

Langerova vila slaví v letošním roce 130. výročí a celý víkend bude patřit oslavám tohoto jubilea.

Dnes, v pátek 16. září, se na fasádě vily spojí historie se současností díky světelným efektům. Lidé, kteří na neobvyklou podívanou dorazí, se mohou těšit na různé druhy her se světly, včetně video mappingu, laser show či video projekce, která je zavede do historie nejen svitavské, ale také světové. Večer světel bude mít navíc zajímavou zvukovou kulisu. Živě vystoupí písničkářka Amelie Siba a skupina Dukla. Dvouhodinový program začíná ve 20 hodin. Po jeho skončení bude následovat after party v baru „V zatáčce“.

Sobota 17. září bude patřit netradičním prohlídkám. V Langerově vile se odehraje celkem čtyřikrát divadelní představení „Příběh prokleté vily“, které si pod vedením Miloslava Štrycha připravilo divadelní uskupení Devět dívek na schodech. Ze strany veřejnosti byl takový zájem, že i přes jedno přidané vystoupení, jsou již všechna obsazena. Po divadle na návštěvníky čeká kostýmovaná prohlídka vily s dobovými kulisami. V roli průvodců se představí starosta David Šimek a místostarostové Pavel Čížek a Ditta Kukaňová. Vzhledem k velkému zájmu jsme přidali také samostatné prohlídky vily od 18:00, 18:20 a 18:40 hodin, které se již plní a doporučujeme včasnou rezervaci.
V sobotu si navíc připomene své 125. jubileum „Myšárna“ (ZŠ T. G. Masaryka Svitavy). Zde se v dopoledních hodinách (9:00, 9:30, 10:00, 10:30, 11:00 a 11:30) ujme komentovaných kostýmovaných prohlídek ředitel školy Jiří Sehnal a návštěvníci se mohou těšit na zajímavé příběhy. Tomu napovídá již název akce „Myšárenské záhady z historie a současnosti“.

V neděli 18. září si pro změnu přijdou na své milovníci faktů. O architektuře přelomu 19./20. století se rozpovídá v obřadní síni ve 14 hodin Doc. ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc. Na její přednášku naváže svitavská historička Monika Němcová, která se zaměří na historii Svitav a vily samotné. Nechybět budou také pověsti o prokletí vily a informace o tom, jak to s ním bylo ve skutečnosti. Po přednáškách si posluchači budou moci projít známá i neznámá zákoutí vily opět v doprovodu vedení města.