Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » PRVNÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA ROKU 2022

PRVNÍ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA ROKU 2022

1. 2. 2022

Zastupitelé města Svitavy se poprvé v letošním roce sešli 31. ledna. Program zasedání naplnila pětice hlavních bodů.

Zastupitelé vzali v úvodu na vědomí dvě předložené zprávy.

Tou první byla Zpráva o školství ve městě Svitavy za školní rok 2020-2021, která obsahovala mj. i poznatky a zkušenosti z distanční výuky, které by v budoucnu mohly být v některých případech zachovány. Zmíněna byla také informace, že se svitavské školy účastní pilotního projektu MŠMT pro vznik tzv. Středního článku podpory, jehož hlavním cílem je zvyšování kvality vzdělávání prostřednictvím komplexní podpory škol.
Druhou byla Zpráva o dopravní situaci ve městě, která kromě současného stavu dopravy popisuje mimo jiné i problematiku spojenou s autovraky (ve sledovaném období jich bylo z ulic města Svitavy odstraněno pět) či s parkováním. Vyplývá z ní, že Svitavy se, stejně jako všechna větší města ČR, potýkají s nedostatkem parkovacích míst. Na zastupitelstvu tak vyvstala otázka, zda bude nutné a přínosné do budoucna budovat parkovací domy.

Po majetkoprávních úkonech, kde pravidelně zastupitelé schvalují především nákupy či prodeje jednotlivých pozemků v katastrálním území města, došlo ke schválení mimořádné odměny neuvolněnému členovi zastupitelstva za účast na jednání komise pro posouzení a hodnocení nabídek výběrového řízení.

V části operativních zpráv byla mimo jiné:

•    schválena realizace investiční akce „Rekonstrukce dětského dopravního hřiště Svitavy – komunikace a zpevněné plochy“ za 1 950 000 korun, která by měla proběhnout v prvním pololetí letošního roku. Město Svitavy získalo od Pardubického kraje na realizaci tohoto projektu dotaci ve výši 350 500 korun s termínem čerpání do 30. června 2022.

•    schválen záměr realizace akcí Odboru životního prostředí města Svitavy pro rok 2022, u nichž je nutné zahájit přípravu (zpracování projektových dokumentací pro zadání veřejné zakázky i úkonů pro zahájení výběrových či zadávacích řízení pro výběr zhotovitele) ještě před schválením rozpočtu města Svitavy na rok 2022. Jde např. o ovocnou alej u suchého poldru ve Svitavách; rekonstrukci splaškové kanalizace v ul. Lanškrounská ve Svitavách; rekonstrukci vodovodu, dešťové a splaškové kanalizace v části ul. Tyrše a Fügnera; či zajištění péče o kvalitu vody rybníku Rosnička v období 2022-2023.

•    schválen převod peněžních prostředků ve výši 50 milionů korun na termínovaný vklad u Československé obchodní banky, a. s. na období šesti měsíců. A to kvůli výraznému navýšení úrokových sazeb v oblasti termínovaných vkladů.

•    schválen projekt „Zvýšení bezpečnosti chodců na ulici Poličská, Svitavy – II. etapa“. Současný chodník v blízkosti autobusové zastávky na ulici Poličská je nevyhovující a není přizpůsoben osobám s omezenou schopností pohybu nebo orientace. Součástí projektu je tedy rekonstrukce chodníku, vystavění přechodu pro chodce včetně jeho nasvětlení a zbudování autobusové zastávky. Celý projekt vyjde na 1 352 000 korun, přičemž předpokládaná dotace by mohla dosáhnout cca 1 100 000 korun.

Další zasedání čeká svitavské zastupitele v pondělí 21. března od 16 hodin.