Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » NOVÁ VIZUÁLNÍ KAMPAŇ „TŘÍDÍME SRDCEM.“

NOVÁ VIZUÁLNÍ KAMPAŇ „TŘÍDÍME SRDCEM.“

29. 4. 2022

Komunikační styl města „Svitavy a vy.“ mimo jiné říká, že o tom, jak se ve městě máme, rozhoduje každý z nás. To platí i v případě třídění odpadů.

Nový zákon o odpadech č. 541/2020 Sb. udává, že města jsou povinna postupně snižovat produkci směsného komunálního odpadu (dále SKO) a zároveň zvyšovat míru recyklace. Současná průměrná produkce SKO na 1 obyvatele je ve Svitavách 208 kg (v České republice je to 262 kg) a do budoucna ji bude třeba výrazně snížit, viz tabulka:

Pokud obec dané limity překročí, bude muset uhradit vysoké částky na likvidaci tohoto odpadu (skládkovné), případně zaplatit pokutu. Tyto náklady by následně musely být zahrnuty do výše poplatku za komunální odpad, který by se tak mohl v budoucnu dramaticky zvednout.
Ve Svitavách dochází v posledních letech k nepatrnému nárůstu celkového množství produkovaného odpadu, stejně tak ale k pozvolnému nárůstu podílu vytříděných složek:

Město Svitavy se dle motta „nejlepší odpad je ten, který se vůbec nevytvoří“ vydává dlouhodobě cestou předcházení vzniku odpadu. Na komunitní kompostárně je ročně zpracováno kolem 2 000 tun rostlinných zbytků ze zahrad a městské zeleně, které by z velké části končily v nádobách na směsný komunální odpad a zvýšili produkci SKO. Do velkokapacitních kontejnerů na biologicky rozložitelný komunální odpad (BRKO) umístěných po městě mohou občané odkládat i čistě rostlinný materiál v podobě zbytků z kuchyně (slupky od brambor, zeleniny, ovoce). Celkový výpočet recyklačního podílu je složitější a ve skutečnosti zahrnuje více položek. Do výsledného procenta se tak budou započítávat např. i vytříděné odpady odevzdané do sběren.

Cestou, jak snižovat objem zbytkového směsného komunálního odpadu, je také jeho dokonalé třídění. Proto město Svitavy zahajuje kampaň „Třídíme srdcem.“, v rámci které bude obyvatelům postupně přibližovat principy, důvody a cíle třídění.