Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » LANGEROVA VILA SLAVÍ 130. VÝROČÍ

LANGEROVA VILA SLAVÍ 130. VÝROČÍ

6. 9. 2022

Hned dva svitavské architektonické skvosty slaví v letošním roce 130. výročí. Oba také mají stejného autora, jímž je prominentní brněnský architekt Germano Wanderley. Ottendorferova veřejného knihovna slaví 130 let od slavnostního otevření. Langerova vila pro změnu slaví 130 let od svého dokončení, které měl na starosti architektův syn Hugo Wanderley.

Vilu v historizujícím stylu navrhl již v letech 1888–1891 brněnský architekt a k. k. profesor Germano Wanderley, dokončena byla o rok později. Majitelem rezidence byl zakladatel dřevozávodu ve městě Julius Langer, jehož rodina patřila k nejváženějším svitavským rodinám. Na počátku 30. let 20. století ovšem rodinný podnik došel k úpadku. Od roku 1928 musely být rozprodávány jednotlivé provozy a vilu samotnou získala svitavská spořitelna. Od ní ji v roce 1942 Svitavy zakoupily a parkovou zahradu zpřístupnily veřejnosti.
Langerova vila patří mezi dominanty Svitav, a proto se město Svitavy v roce 2018 rozhodlo přistoupit k její významné a komplexní obnově. Zásadní rekonstrukce probíhala v letech 2018-2021, kdy vila získala mj. novou fasádu a došlo také k sadovým úpravám v jejím okolí, na jejichž podobě radnice spolupracovala se zahradními architekty ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Lednici.

Od léta 2021 pak pracovala restaurátorka Martina Bednářová na stěnách a stropu vstupní haly, která se zhruba po roční práci vrátila do své původní oslňující podoby. Prozatím poslední úpravou je venkovní malovaný strop nad terasou směřující do parku, jemuž dominují kresby vlaštovek. „Paní Langerové bylo patrně smutno, když vlaštovky odlétaly do teplých krajů. Proto si je nechala zvěčnit nad terasu, byly tak pořád s ní“, domnívá se Martina Bednářová.
Dosavadní úpravy vyšly na přibližně 40,5 milionu korun, přičemž hlavním zdrojem financování celé obnovy byly vlastní prostředky z rozpočtu města.

Ke svému jubileu si sice Langerova vila již nadělila dárek v podobě titulu Památka roku Pardubického kraje 2021. Město Svitavy ale plánuje její významné výročí oslavit také s veřejností, a tak na třetí zářijový víkend přichystalo zajímavý program.

Páteční večer (16. září) bude patřit hře světel, kdy se na fasádě vily spojí historie se současností. Návštěvníci se mohou těšit na videoprojekci, laser či unikátní osvětlení vily, kterým od loňska disponuje. To vše za doprovodu hudby včetně živého vystoupení písničkářky Amelie Siba. Sledovat celé představení navíc bude možné netradičně z prostor kruhového objezdu, který bude na dobu konání akce pro průjezd vozidel uzavřen.

Sobota (17. září) bude patřit divadelnímu představení „Příběh prokleté vily“, které pod vedením Miloslava Štrycha nacvičilo uskupení Devět dívek na schodech. Zájemci navíc po vystoupení mohou zhlédnout prostory vily s komentářem starosty a místostarosty v roli průvodců. Z důvodu omezené kapacity je nutná předchozí rezervace, tu je možné učinit na webu města www.svitavy.cz

Nedělní program (18. září) bude vyplněn dvěma přednáškami o vile samotné a také o architektuře přelomu 19. / 20. století, po kterých posluchače do neznámých zákoutí vily doprovodí osobně starosta David Šimek.