Úvod » O městě » Aktuálně » Tiskove Zpravy » BŘEZNOVÉ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

BŘEZNOVÉ ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA

22. 3. 2022

Podruhé v letošním roce zasedli zastupitelé města Svitavy v pondělí 21. března. Hlavním bodem programu bylo schvalování rozpočtu na rok 2022. Návrh na schválení byl jednomyslně přijat. Všechny naplánované aktivity se tak mohou dát do pohybu.

Na začátek jednání seznámil starosta města Svitavy David Šimek zastupitele s aktuální situací související s válkou na Ukrajině. K 21. 3. bylo ve Svitavách evidováno 99 uprchlíků. Podle aktuálních kvót musí Svitavy do konce týdne připravit lůžka pro 207 osob, v celém ORP Svitavy se jedná o celkem 399 lůžek. Zastupitelé byli seznámeni s koordinací pomoci, kterou město s dalšími organizacemi na území Svitav pro uprchlíky připravilo. Vzhledem k faktu, že do Svitav přichází především matky s dětmi, vytvořil odbor školství MěÚ Svitavy seznam volných kapacit v základních školách a bude mít za úkol podle něj zájemce o vzdělávání umístit do jednotlivých školských zařízení. Stejně jako v celé ČR, i ve Svitavách je nedostačující kapacita v mateřských školách. Proto bude pro ukrajinské děti zbudováno nové oddělení MŠ M. Majerové. Cílem je do výuky zapojit také pedagožky, které do Svitav z Ukrajiny uprchly. Aktuálně ve Svitavách evidujeme 6 žádostí o zařazení uprchlických dětí do MŠ.

Návrh rozpočtu města Svitavy na rok 2022 byl v celkovém objemu 574.898.700 korun (běžné výdaje ve výši 379 080,8 tis. Kč a kapitálové výdaje ve výši 195 817,9 tis. Kč). Finanční výbor města Svitavy doporučil zastupitelům jeho schválení. Ti ho v hlasování jednomyslně schválili.  Plánované projekty a investice se tak mohou začít připravovat a realizovat.

V majetkoprávních úkonech zastupitelé, kromě schvalování nákupů a prodejů jednotlivých pozemků v katastrálním území města, rozhodli také o prodloužení termínu dokončení stavby „Bytový dům Svitavská“, a to do 31. prosince 2023. Bylo schváleno uzavření dodatku ke smlouvě o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na výstavbu dnešního Domova pro seniory, a to z důvodu možnosti případně ubytovat v tomto objektu uprchlíky.

V části operativních zpráv byla mimo jiné:

•  schváleno poskytnutí dotace společnosti SPORTES Svitavy ve výši 480.000 korun na provoz veřejného WC a ve výši 6.300.000 korun na náhradu technického vybavení pro úsek technických služeb;
  •   schválena dotace na podporu neziskových organizací v oblasti prevence sociálních deviací, a to organizaci
    •   Bonanza Vendolí ve výši 160.000 korun na financování činnosti dvou nízkoprahových zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi,
    •  Laxus ve výši 100.000 korun na zajištění adiktologických a sociálních služeb pro město Svitavy v roce 2022 (konkrétně se jedná o tzv. terénní a ambulantní služby pro uživatele drog a rodinné příslušníky),
    • Centru J. J. Pestalozziho ve výši 120.000 korun na úhradu části provozních a mzdových nákladů Krizového centra ve Svitavách,
    •  Květné Zahradě ve výši 90.000 korun na nákup a montáž systému solárního ohřevu vody;
  • schválena neinvestiční dotace organizacím působících v sociální sféře na jejich činnost a úhradu nájemného v letošním roce
    • Charitě Svitavy ve výši 2.419.850 korun,
    • Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Svitavy ve výši 200.000 korun,
    • Svazu postižených civilizačními chorobami v ČR ve výši 185.200 korun,
    • Mateřskému a rodinnému centru Krůček Svitavy ve výši 270.000 korun,
    • organizaci Děti patří domů ve výši 60.000 korun,
    • Klubu seniorů Svitavy ve výši 99.000 korun;
  • schváleno poskytnutí neinvestiční dotace Středisku sociálních služeb Salvia ve výši 80.000 korun na dorovnání ztráty z roku 2021, která vznikla v souvislosti s poskytováním služby dopravy pro seniory a osoby se zdravotním postižením;
  • schváleno snížení částky neinvestiční dotace poskytnuté Seniorcentru města Svitavy z původních 8.125.000 korun na 6.419.000 korun na úhradu nákladů spojených s poskytováním sociálních služeb v roce 2022;
  • zastupitelé vzali na vědomí informaci o výsledku akce „Milostivé léto“. Tu využilo 13 osob ve 45 exekucích u dluhů vůči městu Svitavy. Zaměstnanci odboru sociálních věcí a zdravotnictví v rámci uvedené akce vyřešili dluhy ve čtyřech exekucích jedné osobě, u které vykonávají funkci veřejného opatrovníka (jednalo o dluhy vůči ostatním veřejnoprávním subjektům, ne u města Svitavy).

Zastupitelé města Svitavy se znovu sejdou v pondělí 16. května 2022.