Svitavy omezí sekání trávy

15Kvě2019

Město Svitavy se rozhodlo pro změnu v udržování městské zeleně. Přidává se k modernímu trendu, kdy je zvykem trávu nechat narůst do větší výšky a sekat jí méně frekventovaně.

Důvodů k tomuto kroku je hned několik. V první řadě to povede k zlepšení ekosystému. V důsledku zadržování vody v krajině město Svitavy vytipovalo několik lokalit na území města v okrajových částech, avšak pokud se metoda osvědčí, je připraveno ve spolupráci s odborem životního prostředí a společností SPORTES Svitavy pokračovat i na místech dalších. V delší trávě se vyskytuje větší počet hmyzu, neboť místa s přirozenou skladbou zeleně poskytují dostatek potravy i úkrytů. Dalším důvodem je také nepříjemné sucho, které v poslední době dosti sužuje naši přírodu. Dojde také k ochlazení ulic, kdy především v letních měsících fungují rušné silnice jako akumulátory tepla a zeleň tak prospívá coby klimatizační jednotka.

„Tento postup je jeden z dalších kroků, jak přispět k zadržování vody v krajině města. Věříme, že tento krok bude správný a pomůže v bojích se suchem. Kromě jiného připravujeme také například i rozšíření retenční nádrže za městem“ popisuje plány vedení města starosta David Šimek.

Ničeho se nemusí obávat ani alergici. Podle odborníků jim potíže způsobují trávníky často sečené nakrátko, neboť bývají zdrojem hub a roztočů. Inspirace nepřichází pouze z velkých měst naší republiky, ale také z vyjádření odborných profesorů a vědců zabývající se danou problematikou.

Jiří Johanides