Rozsvícení vánočního stromu a čas adventu

28Lis2017

Stejně jako v předcházejících dvanácti letech i letos se blíží čas rozsvěcení vánočního stromu a s ním první adventní neděle, která zahájí čas vánočních tradic, rozjímání a setkávání.

První adventní neděli (3.12.) můžete strávit společně s námi již od 15 hodin na vernisáži mechanických betlémů v městském muzeu a galerii nebo na náměstí, kde budou připraveny stánky s občerstvením, teplými nápoji a dobrotami nejen pro děti. Bude možné zakoupit adventní věnce či jmelí… Od 16:00 hodin přijedou pošťáci Ježíškovy pošty, aby doručili dětská přání do těch správných rukou (zdarma). Od 16:45 vás zahřeje na duši hudební vystoupení Věry Kláskové a Martina Bendy. V 17:30 vás čeká rozsvícení našeho vánočního stromu a odhalíme překvapení – dřevěný svitavský betlém v životní velikosti, který bude od letošního roku součástí adventního svitavského náměstí. Mezi 18:15 a 18:30 se náměstím prožene čertovská jízda. Kdo byl hodný, nemusí na pekelníky čekat a může se uchýlit do kostela Navštívení Panny Marie, kde od 18:00 oslavíme blížící se příchod Spasitele slavnostním koncertem žáků základní umělecké školy.

Tradiční vánoční jarmark se bude konat na náměstí během druhé adventní neděle (10.12.) od 9 do 17 hodin. Od 9 do 16 hodin si v městské muzeum můžete namalovat a zakoupit klasické baňky, upéct cukroví, uplést vánočku a usmažit vánoční hnízda. V muzeu esperanta (Ottendorferův dům) zažijete marcipánové Vánoce - můžete si vyrobit nebo zakoupit sladké figurky včetně marcipánového těsta. Ve Fabrice je připravena vánoční dílna pro děti a tradiční blešák. V Tyjátru se můžete těšit na promítání pohádek.

Na třetí adventní neděli (17.12.) jsme pro vás na náměstí připravili hudební vystoupení svitavských škol, kde se od 14 hodin představí žáci MŠ Větrná, sbor ZŠ nám. Míru a Základní umělecká škola Svitavy. Hřejivé občerstvení je zajištěno. Od 13 do 17 hodin je pro vás připravena šicí dílna patchworku a výroba betlémových oveček v městském muzeu.

Během čtvrté adventní neděle (24.12.) se můžete od 22 hodin těšit na setkání před půlnoční mší v muzeu, kam přijdou zahrát svitavští muzikanti. Přes den od 13 do 17 hodin jsou všechny výstavní prostory otevřeny.

Na Silvestra (31.12.) ochutnejte na náměstí od 17 hodin čočkovou polévku a od 18 hodin si užijte novoroční ohňostroj.

Zuzana Štěpánková, Petr Šmerda