Masopust a zabijačkové hody

13Úno2016

Sobota 13. února od 14 hodin

Začátek roku bývá ve Svitavách už od roku 2004 spojen s masopustním veselím a v posledních letech také s vůní zabijačkových hodů na svitavském náměstí.


Nejinak tomu bude i letos, kdy se po roční odmlce do Svitav vrátí masky a muzikanti z Vortové na Hlinecku.

Masopust má v českých zemích dlouhou tradici, která byla na většině území republiky přerušena po roce 1945. Před obdobím půstu, který předchází velikonočním svátkům, chodívaly na masopustní obchůzku masky (pouze muži) s muzikou. Konaly se zabijačky, oběd se zapíjel dobrým pivem a „něčím na zahřátí“. Lidé věřili, že pokud člověk před dlouhým obdobím půstu hodně jí a pije, bude potom po celý rok zdravý a silný.

Renesance oslav těchto tradic se datuje po roce 1989, kdy se masopustní oslavy přenesly z vesnic i do některých měst. Do Svitav se masopustní veselí vrátilo díky Aloisi Hejdukovi, který pozval své přátele z jeho rodné vsi – Vortové, kde se tato tradice udržuje nepřetržitě. To jsme ještě netušili, že o pár let později bude tento obyčej v podání Vortováků zapsán na seznam UNECSO.

A tak se v sobotu 13. února opět setkáme a svitavském náměstí. Masopustní průvod vyjde jako každoročně ve 14 hodin od hospody u Rumpála a po povolení k obchůzce starostou města před starou radnicí se vydá na horní náměstí, ke stánkům se zabijačkovými hody v podání svitavského řezníka Zdeňka Křivky. Chybět nebudou ani další stánky s občerstvením – pivem, trdelníky, staročeským pečivem a samozřejmě medovinou a svařeným vínem.

Zvuková upoutávka:
 

Blanka Čuhelová

 

Zuzana Pustinová