Kameny zmizelých byly uloženy

26Dub2013

Včera, ve čtvrtek 25.dubna v 16 hodin, byly na náměstí Míru ve Svitavách před bankou ČSOB slavnostně uloženy první Kameny zmizelých (Stolpersteine). Byly věnovány svitavské židovské rodině Freundových. Aktu se zúčastnil syn Louise Hermanové - Otto Herman s rodinou, Kadisch (motlitbu za zemřelé) přečetl Boris Selinger z Židovské obce v Brně, židovské písně zazpíval Dětský pěvecký sbor Základní umělecké školy ve Svitavách pod vedením Dany Pražákové a o významu kamenů pro Svitavy a odkazu Louise Hermanové promluvil starosta města David Šimek.


Program pokračoval v Ottendorferově domě vzpomínkovým podvečerem Vůle žít, kde se s pietou a láskou vzpomínalo na neuvěřitelně vitální a milou rodačku, která si velmi přála uložit osobně kameny pro členy své rodiny, ale už se aktu nedočkala. Ze sestřihu rozhovorů a vzpomínek natočených Petrem Horákem s Louise Hermanovou v Českých Budějovicích a při její poslední návštěvě Svitav, z úryvků z filmu Vůle žít i z vyprávění Radomily Obloukové jsme měli možnost nahlédnout do tragických životních přííběhů a osudu silné, vtipné, energické a zároveň do vysokého věku velmi půvabné ženy.

Otto Herman zde také přijal z rukou starosty města Pamětní list k Ceně města Svitavy udělený in memoriam Louise Hermanové. Závěr patřil koncertu kapely Létající rabín, která leckdy tradiční instrumentální židovskou hudbu předvedla v novém kabátě - se satirickými českými texty poplatnými dnešní době.
 

 

Zuzana PustinováSoubory ke stažení

Datum: 25.4.2013

Fotogalerie