Večer na téma architektura ve Svitavách

odborné
přednáška

Adresa místa konání

Venkovní učebna
Pražská 1908/2A, 56802 Svitavy
Odkaz na mapy.cz

Datum a čas konání

20.2.2019 v 19:00:00

Upřesňující informace

  • Vstupné: Dobrovolné
  • Délka: 120 min.
  • Venkovní učebna

Program akce

Nově vznikající myšlenková platforma Svitavy 2040 uspořádá v průběhu roku 2019 cyklus večerů na téma architektura. Cílem cyklu je rozvířit veřejnou debatu na téma architektura ve Svitavách, její kvalita, směřování a její vize. První z cyklu se v únoru bude věnovat úvodu do tématu a příkladům dobré praxe architektury ve Svitavách. Druhý díl cyklu, který bude v dubnu nebo květnu, se zaměří především na architekturu a urbanismus v souvislostech komunální politiky a místního rozvoje, tématem budou také architektonické soutěže. Třetí díl, plánovaný na září, bude věnován ekologii a soběstačnosti jakožto moderním tématům v architektuře a urbanismu. Cyklus pak uzavře listopadová přednáška jednoho z předních českých architektů a snad i nastíní možná budoucí východiska lokální architektury v širším kontextu.

První večer z plánovaného cyklu jsme nazvali Současná architektura ve Svitavách, v úvodu se budeme stručně věnovat termínům urbanismus a veřejný prostor. Večer bude mít dva hosty, moderátorem večera pak bude Lukáš Brýdl. Prvním hostem bude architekt Radim Oblouk, původem ze Svitav. Klíčové aspekty jeho tvorby jsou vazba na okolí, krajinu, veřejný prostor a život v něm. Na úvod pohovoří o několika současných stavbách, které ve Svitavách považuje za inspirativní.

Druhým hostem bude významný brněnský architekt Marek Štěpán (nar. ve Frýdku-Místku), spoluzakladatel Atelieru Štěpán, který je známý především svými sakrálními stavbami a je také držitelem mnoha prestižních ocenění, mimo jiné třikrát získal Grand prix – Národní cena za architekturu (2011,2012, 2018) nebo dvakrát cenu Interiér roku (2006 a 2017). Jeho stavba kostela sv. Václava v Sazovicích je také zařazena v listu „The 10 Best Buildings of 2017“, tj. mezi nejlepších 10 staveb na světě v roce 2017.

Marek Štěpán je ale také autorem Tvořivě badatelské učebny při ZŠ a MŠ Sokolovská na Pražské ulici, tj. prostoru, kde se celý večer uskuteční. Kromě představení své realizace ve Svitavách pohovoří také o svém pohledu na architekturu.

Organizátor akce

Lukáš Brýdl
607165901
lukas[zavinac]story-design[tecka]cz